Ogłoszenie Ogłoszenie Module
Collapse
No announcement yet.
Muzyka na slubie - podstawowe zasady Page Title Module
Move Usuń Collapse
X
Szczegóły konwersacji Module
Collapse
  • Filter
  • Czas
  • Show
Clear All
Nowy post

• Muzyka na slubie - podstawowe zasady

Witam, jestem organistą. i czytając te wszystki bzdury aż w głowie mi się przewraca.

Po pierwsze, to organistów obowiązuje regulamin dobory śpiewów podczas Mszy i nabożeństw. Między innymi mówi on o tym, że podczas rozdawania komunii i uwielbienia powinno się śpiewać pieśni mówiące o Jezusie Chrystusie, o Bogu. Jak się to ma do ślubu?? A tak, ze Ave Maria nie można grać na komunię - jest to wykluczone. Poza tym to Ave Maria jest zbyt oklepane i powoli wychodzi z mody. Na komunię można zagrać np. Panis Angelicus lub Ave Verum albo tez Largo Haendla.

Po drugie ślub jest Mszą bądź nabożeństwem, więc nie można urządzać z niego koncertu. Jeśli jakiś organista proponuje na slubie granie tylko utwórów to znak że nie jest organistą i należy się zastanowić nad angażowaniem jego w nasz najważniejszy moment życia.
    Po trzecie to prosze pamietać o wynagrodzeniu dla organisty - nie można dać mu mniej od np. skrzypaczki czy oboisty, bo oni grają jeden / dwa utworki i idą do domu a organista ma do zagrania całą Mszę, co nie zawsze jest łatwe.

Po czwarte to proszę aby sprawy oprawy muzycznej w kościele załatwiać zawsze tylko i wyłącznie z organistą, ponieważ to on jest odpowiedzialny za muzykę w kościele. Nie skrzypaczka, nie ksiądz nie kościelny tylko organista.

Jeśli macie Państwo pytania to proszę pytać, zawsze pomogę...

pozdrawiam
    Michał Kasprzyk

Z calym szacunkiem,ale wydaje mi sie, ze organista jest na etacie w kosciele i pensje dostaje, wiec nie wiem, po co mu jeszcze doplacac... Tak mi powiedzial ksiadz w mojej parafii, ze wynagrodzenie organisty to jego sprawa, a nie mlodych.
    Jezeli chodzi o repertuar, to u nas czesci stale gral organista, a inne piesni spiewala sopranistka i chyba sie dogadali, bo na zyczenie proboszcza zostawila wizytowke.

Comment

Zamieszczone przez kinita
      Z calym szacunkiem,ale wydaje mi sie, ze organista jest na etacie w kosciele i pensje dostaje, wiec nie wiem, po co mu jeszcze doplacac... Tak mi powiedzial ksiadz w mojej parafii, ze wynagrodzenie organisty to jego sprawa, a nie mlodych.
      Jezeli chodzi o repertuar, to u nas czesci stale gral organista, a inne piesni spiewala sopranistka i chyba sie dogadali, bo na zyczenie proboszcza zostawila wizytowke.
      masz racje, ale niestety czesto jest tak, ze dla organisty trzeba jeszcze dodatkowo placic...tylko dlaczego?

Comment

rozmawiałam z księdzem który był wikarym w golubiu-dobrzyniu
        powiedział, że u nich organista nie jest na etacie, bo ich na to nie stać. organista gra na mszach (mszy jest niewiele) dobrowolnie w ramach czegoś takiego jak wolontariat, a zarabia tylko na ślubach i pogrzebach i chrzcinach- czyli mszach nadprogramowych.
        jeżeli ktoś nie chcę tego organisty to ksiądz nie zgadza się na kogoś innego.

Comment

no jezeli organista nie jest na etacie to ok...ale jezeli jest i jeszcze trzeba placic, to juz lekka przesada...moja przyjaciolka chciala wziac swojego znajomego ktory jest organista, zeby zagral na jej slubie....ksiadz sie zgodzil, ale powiedzial, ze i tak musi zaplacic ich organiscie!(na etacie zreszta)

Comment

no tego to nie rozumiem, ale tak jest wszędzie. swój to lepszy :/

Comment

Bo powiem wam ze to wszystko jest porabane nie powinno tak byc u nas w kosciele trzba dac kupe kasy za slub a u mojego lubego w kosciele nawet 1 zlotowki nie biora(odrazu pisze ze nie jest on jehowym)to nasi ksieza wprowadzaja te wszystkie bzdury niestety przykre ale prawdziwe

Comment

ale tez organisci chcieliby sie dorobic...kolezanka kiedys opowiadala, ze ktos z rodziny chcial wziac slub, ale nie mieli pieniedzy (naprawde nie mieli)...poszli do ksiedza, a on im krzyknal ile za slub. na to oni, ze nie maja, a ksiadz: to nie bedzie slubu zedana! lepiej zyc razem bez slubu? znam tylko jeden taki przypadek na szczescie...reszta ksiazy ktorych znam, nie wezmie ani zlotowki, jezeli mlodzi nie maja, a chca wziac slub...

Comment

Żenada to malo powiedziane co za ....... jak by nie bylo to ksieza sa dla nas a nie my dla nich....moim zdaniem juz za bardzo sobie pozwolili...ktos powinien ich porzadnie ustawic boze co sie dzieje na tym swiecie

Comment

niestety...probowalismy interweniowac, ale wysoko postawiony ksiadz powiedzial, ze ten OWY jest nie do ruszenia...

Comment

Powiem ci tak jak by bylo jak w kosciele mojego Lubego to zylo by sie calkiem milo....to jest skandal zeby wolac kase od tych ktorzy chca byc razem i zrobic to jak "bog przykazal" a w takim wypadku lepiej zyc na tzw kocia łape

Comment

Zamieszczone przez magdallena85
                        Powiem ci tak jak by bylo jak w kosciele mojego Lubego to zylo by sie calkiem milo....to jest skandal zeby wolac kase od tych ktorzy chca byc razem i zrobic to jak "bog przykazal" a w takim wypadku lepiej zyc na tzw kocia łape
                        widocznie tak...moze ksiadz myslal,ze jak powie nie to mu zaplaca jednak...

Comment

Bardzo smutna sytuacja...aloe mam nadzieje ze udalo im sie wkoncu znalesc ksiedza z powolania i dal im ten slub

Comment

Organista będący na etacie nie ma wpisanych w etat ślubów i pogrzebów...na etat składają się msze, nabożeństwa, nauka śpiewu ludzi, ćwiczenia na organach, dbanie o instrument.
                            Do tego śluby są indywidualnie rozpatrywane, ponieważ w zależności od tego jakie i ile utworów się zagra, z tego się trzeba rozliczyć...bo trudno jest śpiewać jak jeść się chce. Organista to zawód...podobnie lekarze, są na etacie a i tak się płaci za poszczególne usługi - to normalne, a jeśli nie odpowiada to ślub może się też odbyć bez organów.
                            Podobnie maja soliści, często są wykładowcami na Akademiach Muzycznych i im tez za ślub się płaci, dlaczego??
                            Bo za występy muzyków się płaci, a utwory przez nioch wykonywane nie są łatwymi utworami.
                            Jeśli ktoś nie wierzy to niech chodzi pół życia do szkoły i się przekona o co chodzi.

Comment

klawisz nie wiem jak jest niegdy sie w to nie zaglebialam wiem tylko ze moj brat w kosciele placil chyba 500 zl za slub i nic wiecej nie doplacal samemu ograniscie wiec nie wiem moze z tej kwoty ksiadz daje ograniscie za slub lub inne okolicznosci. Nigdy nie slyszalam aby ktos mowil ze placil jeszcze osobno organiscie a zawsze gral na slubach

Comment

Working...
                              X