Ogłoszenie Ogłoszenie Module
Collapse
No announcement yet.
zapowiedzi Page Title Module
Move Usuń Collapse
X
Szczegóły konwersacji Module
Collapse
  • Filter
  • Czas
  • Show
Clear All
Nowy post

• zapowiedzi

Mam nadzieję, że nie powtarzam tematu ale nurtuje mnie pewne pytanie.... mianowicie jak to jest z zapowiedziami?? czy muszą być a obu parafiach?? My bierzemy ślub w parafii mojego przyszłego męża (i mojej przyszłej ) i nie wiem czy koniecznością są zapowiedzi w mojej parafii
    W sumie jedynym problemem jest to, że nie przepadam za moim księdzem i chciałabym trochę "utrzeć mu nosa" bo wiele razy mnie wkurzył (delikatnie rzecz ujmując) i w ogóle jest gburem i liczy się dla niego tylko kasa.....

Niestety, muszą. Oto, co powiedziano mi w mojej parafii:

Po spisaniu protokołu, zapowiedzi są głoszone przez dwie kolejne niedziele. Jeżeli jedno z narzeczonych jest spoza parafii, w której będzie ślub, zapowiedzi muszą być wygłoszone również w jej/jego parafii. Ksiądz spisujący protokół wydaje wówczas dokument polecający wygłoszenie zapowiedzi. Narzeczeni we własnym zakresie dostarczają go do parafii, w której będą one głoszone. Fakt wygłoszenia zapowiedzi musi być potwierdzony na specjalnym zaświadczeniu, które należy dostarczyć do kancelarii parafii, w której planuje się przyjęcie ślubu.

W tygodniu ślubu trzeba zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu spisania aktu ślubu. Należy wówczas obowiązkowo przynieść ze sobą m.in. zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi jeżeli głoszone były w innej parafii - a to jest właśnie ten przypadek, o którym tu piszesz.

Comment

Musze zapytać czy u nas też jest potrzebne takie zaświadczenie, że u Michała będą zapowiedzi, bo On nie bardzo chce żeby takie u niego wisaiły ze względu na Księdza - tzn On nie pójdzie do swojej kancelarii, żeby to załatwić.

Comment

no jak będzie trzeba to pójdziemy do mojego księdza.... ale nie będzie to przyjemne

Comment

trzeba w obu, ale nie wiem czy nie jest to tak,ze to kosciol informuje kosciol

Comment

dziewczyny!zapytajcie w kościele gdzie bierzecie ślub! Każda parafia ma swoje wymagania. w parafi Piotrka ksiądz zażadał zapowiedzui również u mnie,jednak w mojej parafii nie ma takiego wymogu

Comment

Widzę, że co parafia to inne wymagania. U mnie w całym mieście muszą być w obu parafiach, nie da się tego obejść, ale wszystko załatwia ta parafia, gdzie bierzemy ślub, my mamy tylko dostarczyć metryki itp. i karnie stawiać się na nauki p/małż.

Comment

u mnie to jeszcze inaczej - ksiadz przepraszam kapelan od razu zapowiedzial ze mam sie do niego zglosic mimo ze slub bedzie w parafi mojego przyszlego. Ale jemu ewidentnie chodzi tylko o kase. Zasawiadczenie, odbior aktu chrztu. I oczywiscie zapalcic. Jak ja tego nie lubie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                Tak to niestety jest , ze jeden na milion trafi sie ludzki, zyczliwy, normalny , z powolania ksiadz. A reszta to ...... szkoda pisac. Kasa , kasa i jeszcze raz kasa.

Comment

Dziś spisalismy protokol. U mnie w parafii od najblizszej niedzieli beda zapowiedzi (wywieszone w gablocie), przez 2 niedziele, u Grzesia tez musza wisiec. Potem jego ksiadz potwierdza, ze sie odbyly. I z kartką wracamy do mojego kosciola.

Comment

to dziwne, bo na ogół to jest tak, że zapowiedzi są tuż przed ślubem. my będziemy mieli 3 niedziele przed, czyli 3 tygodnie będą wisieć.

Comment

Nie jesto to dziwne. Co do ilosci - 3 czy 2 zalezy od proboszcza.

Nie jest az tak istotne zeby byly bezposrednio przed. Zapowiedzi jeden dziewczyny u nas wisialy juz okolo lutego, a ślub w czerwcu. Jej narzeczony byl w wojsku i nie mogl w innym terminie spisac protokkolu, wiec spisali w lutym, a u nas zapowiedzi wisza zaraz po spisaniu protokolu.
                      Co kraj to obyczaj?

Comment

raczej co region to obyczaj

Comment

U nas też były 2 zaraz po spisaniu protokołu.

Comment

My spisaliśmy protokół i u mnie od wczoraj wiszą już w Kościele, a do parafii Michał dostalismy specjalne zapowiedzi - jutro pójdą je zanieść, po tym jak sobie powiszą to kasiądz w Jego parafi podpisze tą kartkę że owszem wisiały i musze je zanieść znów do mnie do Koscioła. Tak sprawy się mają

Comment

Jeśli narzeczeni razem mieszkają dłużej niż pół roku to zapowiedzi mogą być w tej parafii w której razem mieszkają. Tak było w naszym przypadku.

Comment

Reklama Reklama Module
                              Collapse

Working...
                              X