Ogłoszenie Ogłoszenie Module
Collapse
No announcement yet.
Ślub cywilny tak, kościelny nie. Page Title Module
Move Usuń Collapse
X
Szczegóły konwersacji Module
Collapse
  • Filter
  • Czas
  • Show
Clear All
Nowy post

• Ślub cywilny tak, kościelny nie.

Witam!
    Szukałam i nie znalazłam podobnego wątku, tak więc do rzeczy.

Oboje z narzeczonym jesteśmy z rodzin katolickich. Wprawdzie jedno jak i drugie nie było ciągnięte za rękę na każdą niedzielną mszę, rodzice też dawno przestali chodzić do kościoła. Teraz to rodzice są w kościele na pogrzebach, a nie w celach duchowych porozumień z Bogiem czy jakkolwiek można nazwać zwyczajnie chodzenie do kościoła, modlenie się, przyjmowanie sakramentu.
    Po dłuższych prawie 3 letnich przemyśleniach, poszukiwaniach zwątpiliśmy w wiarę w tego jedynego. W każdym razie wraz z narzeczonym chcemy wziąć tylko i wyłącznie ślub cywilny, na co ostro protestują rodzice wybranka, gdyż uważają, że to "ich obowiązek" postawić nas przed ołtarzem, a nie tylko przed godłem Polski.
    Jak w racjonalny sposób przekonać rodziców, by zgodzili się na ślub cywilny? Argumenty typu, że oni sami nie chodzą do kościoła, a wymagają od nas, bo to tradycja; że my sami nie jesteśmy wierzący do nich nie dochodzą. Użyliśmy też argumentu, że to nasz ślub, a nie ich. Będzie zapewne jeszcze kilka takich rozmów, ale nie chcemy im mówić, że jeśli się nie zgadzają na sam ślub cywilny, to weźmiemy go sami w ratuszu (tam mamy USC) bez nich. Nie chcemy się także z nimi kłócić, ale chcemy jednak postawić na swoim, bo to wydarzenie bardziej dotyczy nas niż ich. A przecież będziemy tak samo szczęśliwi i tak samo będziemy się kochać i szanować, jak po cywilnym, a nie kościelnym.

Proszę o radę, jak przekonać rodziców do naszej decyzji.

Ciężka sprawa. Rodzice niby nie są ogromnie wierzący i tak nie chcą ustąpić. Ale pisałaś że jeszcze ponad rok do Twojego ślubu, więc może to się jeszcze wyjaśni po czasie i rodzice zrozumieją.

Comment

Dla mnie szczerze mówiąc jest toczysta hipokryzja...

Comment

No cóż - rodzice zapewne wiedzą, że jesteście niewierzący. Zapytaj ich, czy im byłoby miło, gdyby byli zmuszani do ślubu wyłącznie cywilnego przez niewierzącą rodzinę - zapewne chcieliby wziąć taki ślub, jak im ich sumienie i styl życia w danym czasie dyktowały.
        Wy też macie do tego prawo, a rodzice nie mają żadnego obowiązku "doprowadzania przed ołtarz" dorosłych dzieci.

W akcie desperacji możecie też zaproponować/umówić ich na spotkanie z jakimś mądrym księdzem - żaden normalny ksiądz nie powie, że lepiej od niewierzących osób wymagać sakramentu na pokaz/dla rodziny/dla tradycji - przeciwnie, raczej wybije im to z głowy, jako że sakrament dla osoby wierzącej to bardzo poważna sprawa, a małżeństwo sakramentalne zawierane pod przymusem jest wręcz nieważne. Taka decyzja musi być dobrowolna i świadoma ze strony obojga małżonków - jeśli jest inaczej, to jest to podstawa do ubiegania się o orzeczenie o nieważności małżeństwa kościelnego.

Comment

Moim zdaniem to Wy bierzecie ślub, a nie rodzice i to są Wasze przekonania. Dlatego też uważam, że powinniście postawić na swoim, a rodziców spróbować przekonać.

Comment

Ja biore cywilny, bo mój przyszły mąż jest rozwodnikiem- moim rodzicom to chyba nieco przeszkadza, ale.. cóż taki los.
            W Twoim przypadku - wezcie cywilny a jak kiedys może sie cos zmieni wezmiecie kościelny wyłacznie dla siebie

Comment

Rozumiem to jeżeli ktoś nie może wziąć ślubu kościelnego i bierze tyko cywilny, ale nie rozumiem tego jak ktoś z własnej nieprzymuszonej woli bierze ślub tylko w USC przecież cały urok polega na białej sukni i kościele

Comment

Rozumiem to jeżeli ktoś nie może wziąć ślubu kościelnego i bierze tyko cywilny, ale nie rozumiem tego jak ktoś z własnej nieprzymuszonej woli bierze ślub tylko w USC przecież cały urok polega na białej sukni i kościele

Comment

Zamieszczone przez Przybywoj73 Zobacz posta
                  chyba, że ktoś jest niewierzący. Wtedy to raczej zrozumiałe.

Comment

No, utożsamienie ślubu kościelnego z białą suknią i przejściem przez główną nawę zwaliło mnie z krzesła. Ja z perspektywy czasu, jakbym miała wybierać, to upierałabym się tylko przy Cywilnym (celowo z dużej litery), a tak wzięłam udział w czymś, w co prawie w ogóle nie wierzę. Do kościoła nie chodzę, nie modlę się, spowiedź dla mnie to czysta szopka (bo niby dlaczego mam się spowiadać przed gościem, który pewnie więcej nagrzeszył ode mnie i który na co dzień oprowadza się ze swoją oficjalną gospodynią...). Co ciekawe, mój mąż też nie jest jakoś szczególnie wierzący, a chciał ślubu kościelnego. Prawda jest też taka, że rzeczywiście, kościelny zawsze można wziąć. Białą suknię do USC też można założyć. Coraz częściej urzędy mają piękne sale, więc nastrój też jest (to dla tych, których takie rzeczy przekonują...). Teraz walczyłabym mocniej o to, żeby nie stać przed ołtarzem i nie wysłuchiwać gościa, który o małżeństwie niewiele wie... Już widzę swoją walkę przy ewentualnych narodzinach/chrzcinach dziecka...

Comment

Skoro masz takie podejście do ślubu to zastanawiam się po co w ogóle go brałaś i do czego jest ci potrzebny, skoro nie wierzysz w to to równie dobrze mogłaś żyć sobie bez ślubu cywilnego, a to że jesteś nie wierząca nie znaczy że masz krytykować innych, ja jestem zdania że ślub cywilny to nie ślub, co innego kościelny

Comment

Myślę, że nie do końca zrozumiałaś wypowiedź Bracianki: sądzę, że chodziło jej o to, iż ślub kościelny powinni brać ludzie , którzy wierzą, że to Bóg ich łączy przed ołtarzem i dlatego ten ślub jest taki ważny, a nie dla białej sukni i całej otoczki. A co do reszty wypowiedzi ja bym zaryzykowała twierdzenie, że Bracianka skrytykowała nie innych, a samą siebie.

Comment

Jak najbardziej samą siebie Ja ślubowałam Mojemu, i może tu urażę większość osób, ale o Bogu to ja w ogóle na moim ślubie nie myślałam. Z perspektywy czasu przynajmniej starałabym się zmienić rodzaj ślubu. Przynajmniej na mieszany. A podejście do ślubu chyba mam dobre (a istnieje tylko jedno dobre podejście? ), mąż ode mnie jeszcze nie uciekł, wiedział, co bierze, 7 lat byliśmy ze sobą zanim ślub wzięliśmy.

Comment

Dla mnie ślub kościelny był bardzo ważny i nie wyobrażałam sobie innego ślubu, pochodzę z bardzo religijnej i wierzącej rodziny i właśnie taki ślub chciałam wziąć, gdyby mój mąż był rozwodnikiem wzięlibyśmy tylko ślub cywilny, ale na szczęście nie musieliśmy

Comment

dokladnie to Wasze życie!

Comment

• kitekkot2
                                kitekkot2 commented
                                Edycja komentarza
                                ozumiem was. My bierzmy ślub cywilny, kościelnego nie będziemy brać. Tak postanowiliśmy i poprostu poinformowaliśm o tym rodziców. Przyjeli to spokojnie. Jesteśmy rezem od 12.2002, tak więc decyzje o ślubie nie była dla nich zaskoczeniem. Od dawna razem mieszkamy, w innym mieście niż rodzice tak więc nie mają na nas wpływu. Przy okazji Bożego Narodzenia pojechaliśmy do nich i przekazaliśmy im wiadomość o ślubie i tyle.
                            Reklama Reklama Module
                            Collapse

Working...
                            X