Ogłoszenie Ogłoszenie Module
Collapse
No announcement yet.
Ksiądz mnie zbulwersował, ponieważ... Page Title Module
Move Usuń Collapse
X
Szczegóły konwersacji Module
Collapse
  • Filter
  • Czas
  • Show
Clear All
Nowy post

• Ksiądz mnie zbulwersował, ponieważ...

Nie wiedzialam gdzie napisac, w ktorym watku wiec zakładam nowy, mam nadzieje ze to ok?

Za nami pierwsze spotkanie (ma ich byc 3) dotyczace nauk przedmalzenskich.
    Ksiadz powiedzial ze nauki sa bezplatne, natomiast jesli chcemy zaswiadczenie to na zakonczenie przyjdzie pani skarbnik i zbierze "co łaska" za wydanie zaswiadczenia.
    Troche sie zbulwersowalam bo ksiadz powiedzial ze to na budowe nowego kosciola i wiadomo ze na to "potrzeba duzo duzo pieniazkow"! Kazdy tylko popatrzyl na siebie i uśmiechnał sie. Ja razem z narzeczonym byłam zszokowana. Nie rozumiem po co komu kolejna budowla? Tu w Szkocji gdzie obecnie mieszkamy w kościolach urzadzane sa biura, restauracje,Tutaj w Szkocji koscioly stoja czesto puste albo sa w nich urzadzane restauracje,biura. Na poczatku to byłam w szoku jak kiedys podczas spaceru widze piekny kosciol przede mna, podchodze blizej a tu sie okazuje ze to sklep z oswietleniem! Nie rozumiem po co budowac kolejny? nie mozna wykorzystac juz istniejacych? przeciez taka budowa to naprawde kupa kasy. Do tej pory polska parafia istnieje przy parafii szkockiej, kościol świecił pustkami dopóki nie pojawili sie Polacy. co niedziela kosciol wypełnia się po brzegi tylko dzieki Polakom. Po co to zmieniac? potem znowu kosciol bedzie pusty... Musze powiedziec, ze mnie to bardzo ruszyło...szkoda, ze znowu sie rozczarowałam jesli chodzi o księży... co o tym myslicie? czy moze nie mam racji ze sie tak tym przejmuje?

http://www.bejbej.nazwa.pl/zasuwaczki/5323.png

cassandra27, niestety jest więcej przypadków "wymuszania" pieniędzy w mojej rodzinie były dwa takie: ksiądz nie chciał udzielić ślubu - bo za mało było dane "co łaska" i nie chciał dokonać pochówku, też ze względu na zbyt mały datek... Smutne to

Comment

Zamieszczone przez zielonooka
      ksiądz nie chciał udzielić ślubu - bo za mało było dane "co łaska" i nie chciał dokonać pochówku, też ze względu na zbyt mały datek
      Wiecie co...baaardzo daleko mam do lubienia "lotniarzy", ale jak czytam takie rzeczy, to mam ochote swoja niechec wprowadzic w czyn.... Sakramenty sa nieodplatne i stanowia prawo i przywilej wiernych, co to ma byc??? A promocje posezonowa tez robia??? "Okazja: pomiedzy pazdziernikiem a grudniem slub tylko 499zl!". Ktos to w ogole zglasza do kurii...? Albo do lokalnej gazety...? Uch...ale sie we mnie zagotowalo...

Ja zostalam oblozona ekskomunika majac 15 lat, bo...nie chodzilam na religie, bedac niewierzaca. Ksiadz uslyszawaszy o tym podczas koledy (zostalam zmuszona do uczestnictwa przez ojczyma) dostal malpiego szalu i...dwa tygodnie pozniej dostalam list polecony, ze z roznych ciekawych powodow zostalam wydalona ze wspolnoty chrzescijanskiej, ble ble ble...

Comment

cassandra27 masz racje zgadzam się z Tobą śmieszy mnie że jest budowanych tyle kościołów po co to dawniej na miasto były dwa kościoły i jakoś wszyscy chodzili do kościoła a teraz? teraz buduje się kościoły kolo marketów no np w pobliskim mieście koło jednego juz jest koło drugiego budują czy to jest normalne?Księża tłumaczą że to na rękę ludziom żeby nie mieli wytłumaczenia że będą mieli nie daleko i co i coraz mniej ludzi w kościołach ale i tak je budują chore to ale no cóż co można zrobić są ludzie i ludziska

Comment

U mnie w miescie jest podobnie z budowaniem nowych kościołów. A co za tym idzie wołanie "co łaska".

Pamiętam jeszcze jak byłam młodsza, to wszyscy sie smiali że niedługo zamiast ogłoszeń duszpasterkich bedzie testy typu "Dzisiejszą mszę sponsoruje Coca-Cola".
          Nie sądziła jednak, że takie cos bedzie miało miejsce w rzeczywistości. A obecnie właśnie tak jest, czasami dochodzi do tego że po nazwisku wymieniane są osoby, które rzuciły nieco wiecej na budowe kosciała. Normalnie sie w człowieku gotuje. I sie potem dziwią, że ludzie nie chodzą do kościoła. Ludzie chcą sie pomodlić, a nie wysłuchować takich rzeczy

Comment

Przykra sytuacja pewnie szczególnie dla osób wierzących, które uznają wartości nagłaśniane przez kościół. Ja jeszcze nie pytałam o opłaty ale czuję, że w małej zaściankowej miejscowości gdzie ksiądz wydaje polecenia (wyobraźcie sobie, że jak on chodzi w okresie świątecznym po domach to ludzie mają obowiązek szykować o wyznaczonych porach jedzenie) też będzie wesoło szczególnie osobie niewierzącej.

Comment

Kurcze, jak to czytam to uświadamiam sobie, jakie mieliśmy szczęście, u nas ksiądz nawet nie spojrzał na kopertę, nie pytał, ile dajemy, wręcz powiedział, że jak damy za rok to też się nic nie stanie...
              Ale mówiąc szczerze, to ktoś tych księży przyzwyczaił, że ile powiedzą, tyle dostaną... Czy nie jest tak?? Gdyby ktoś się zbuntował, i poszedł z tym do kurii, albo chociaż wspomniał, że to zrobi, ale nie, wszyscy i tak płacą... A potem mają pretensje...

Comment

niestety księża się przyzwyczaili, że wierni dają, tylko pojawił się problem spadku liczby (z różnych względów - emigracja, inne wyznania, niż demograficzny) wiernych, więc spadły "dochody"-trzeba chwytać się różnych form "zachęcania" do datków....
                Mój kolega poszedł 4 lata na księdza i kiedyś w rozmowie wymknęło mu się o nauce w seminarium. Zszokowała informacja, że w seminarium na pierwszyroku jest przedmiot, który nazywa się "OBSŁUGA KLIENTA"...Nie4 chciał opowiedzieć o czym ten przedmiot, ale sama nazwa, przynajmniej dla mnie jest znacząca

Comment

Neko_82, było zgłaszane, problem w tym że biskup przymyka na te praktyki oczy...

Comment

a dajcie spokój. Ja wczoraj siostre wysłałam po moj odpis aktu chrzutu, to najwazniejsze dla ksiedza bylo czy dalam juz ofiare, siostra stwierdzila ze nie wie, wiec on nie chcial jej wydac zaswiadczenia, i ciagle tylko powtarzal jedno: "czy ofiara na kosciol zostala podarowana?" .Poza tym stwierdzil ze nie dostane slubu bo mieszkam z chlopakiem, dla mnie te ich niektore zasady sa chore. Dlaczego jesli sie mieszka z chlopakiem ma sie tylko jedna spowiedz? No dlatego ze sie nie dostanie rozgrzeszenia bo to grzech, w takim razie dlaczego w przypadku jednej spowiedzi przedslubnej to rozgrzeszenie jest dane, bo co? Bo juz nagle mieszkanie z chlopakiem nie jest chrzechem? nie czaje. Mam nadzieje ze zrozumialyscie co napisalam,bo ja tlumaczyc nie umiem

Comment

Zamieszczone przez agusia_85
                      Ja wczoraj siostre wysłałam po moj odpis aktu chrzutu, to najwazniejsze dla ksiedza bylo czy dalam juz ofiare
                      Mojego Marcina kosztowało to 30 zł, a potem kolejne 30 zł za odpis bierzmowania (w innej parafii) i potem kolejne 30 zł na zapowiedzi no i potem płaciliśmy normalnie za ślub 500 zł plus organista i kościelny....

Comment

mieszkanie ze sobą każdy ksiądz traktuje inaczej: jeden nie da rozgrzeszenia, inny się zapyta, czy to juz ten mężczyzna, z którym chce się spędzić życie i da rozgrzeszenie... więc to chyba indywidualne podejście...

Comment

Zamieszczone przez GośQ
                          Mojego Marcina kosztowało to 30 zł, a potem kolejne 30 zł za odpis bierzmowania
                          jaki bezsens...
                          skoro jest brany akt chrztu to tam jest adnotacja o bierzmowaniu (parafia bierzmowania musi przesłać dokumenty do parafi chrztu).
                          nie dajecie się na to nabrać...

Comment

no bezsens,ale oni specjalnie chyba u nas nie przesylaja tych dokumentow zeby pozniej łaźić i płacic, wzielam odpis aktu chrztu i tam adnotacji nie bylo...10 lat mieli na przeslanie i do tej pory nic

Comment

agusia_85, a to był specjalny ślubny akt chrztu??

Comment

Reklama Reklama Module
                              Collapse

Working...
                              X