Ogłoszenie Ogłoszenie Module
Collapse
No announcement yet.
od strony papierkowej- zatrudnienie, ciąża, macierzyński itp Page Title Module
Move Usuń Collapse
X
Szczegóły konwersacji Module
Collapse
 • Filter
 • Czas
 • Show
Clear All
Nowy post

 • od strony papierkowej- zatrudnienie, ciąża, macierzyński itp

  Może mi ktoś wyjaśnić jak to jest po kolei?

  Chodzi mi o to ile czasu trzeba przepracować, żeby idąc na zwolnienie lekarskie (przy zajściu w ciążę) mieć wszystko 100% płatne - kto kiedy ile płaci? Chodzi mi o podział na pracodawcę i ZUS.

  Później...
  Jeżeli rodzi się dziecko (lub więcej hehe) to ile czasu co nam przysługuje?

  Będę wdzięczna za wyczerpujące odpowiedzi

 • #2
  pierwsza sprawa, że wszelkie ustalenia prawne dotyczące ciąży i urlopu macierzyńskiego dotyczą tylko stosunku o pracę, czyli umowa na czas określony lub nieokreślony. pierwsza sprawa to skuteczne powiadomienie pracodawcy o ciąży, czyli musisz przynieść zaswiadczenie o twoim odmiennym stanie i przedłożyć pracodawcy jak idziesz na L4 w związku z ciążą, to jest to tak samo płatne jak zwykłe zwolnienie lekarskie.

  kolejna sprawa to inne warunki pracy dla kobiet w ciąży. Kobiet w ciąży oraz karmiących piersią nie wolno zatrudniać przy pracach uciążliwych dla zdrowia. Wykaz tych prac umieszczony jest w rozporządzeniu rady ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. chodzi o przedział godzinowy, zakaz pracy nocą, zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, dźwiganie itd. poza tym lekarz moze wypisac tobie szczegolne przeciwskazania. pracodawaca ma obowiazek zeby dostosowac warunki dla przyszłej mamy, albo na okres ciązy zmienic jej stanowisko i zakres obowiazków.

  urlopy macierzyńskie
  1 dziecko - 20 tyg
  bliźniaki - 31 tyg
  trojaczki - 33 tyg
  czworaczki - 35 tyg
  pięciraczki i więcej - 37 tyg.

  urlop macierzynki rozpoczyna się w dniu rozwiązania ciąży. co najmniej 2 tyg, urlopu macierzynskiego możez wykorzystac przed porodem. po porodzie pracownica musi wykorzystać co najmniej 14 tyg urlopu macierzyńskiego. z pozostałej części moze skorzystac tata ale w sumie musi być w przypadku jednego dziecka 20 tygodni sprawowana bezpośredni opieka nad dzieckiem przez jednego z rodziców. zarówno ojcu i matce na urlopie macierzynskim przysługuje zasiłek macierzynski
  istnieje prawo do dodatkowego urlopu macierzynskiego dla matki w przedziale 6 tyg (jedno dziecko) i 8 tyg (wiecej niz jedno dziecko). oprócz tego jeszcze tata ma prawo do tzw. urlopu ojcowskiego w przedziale 2 tyg, ale nie później niż do ukonczenia przez dziecko 12 msc.

  poza tym jezeli pracujesz wiecej niz 6 miesiecy to masz prawo do urlopu wychowawczego w przedziale max 3 lata ale nie dłuzej niż do ukonczenia przez dziecko 4 lat.

  Comment


  • #3
   ulala widzę, że ktoś tu się zna

   To powiedz mi jeszcze....

   1. "jak idziesz na L4 w związku z ciążą, to jest to tak samo płatne jak zwykłe zwolnienie lekarskie." - płaci to pracodawca czy ZUS?

   2. "urlop macierzynki rozpoczyna się w dniu rozwiązania ciąży. co najmniej 2 tyg, urlopu macierzynskiego możez wykorzystac przed porodem. po porodzie pracownica musi wykorzystać co najmniej 14 tyg urlopu macierzyńskiego." - jeżeli przykładowo od momentu zajścia w ciążę biorę L4 do samego porodu to mam te 20 tygodniu od momentu porodu tak?

   3. ile czasu trzeba być zatrudnionym, żeby iść na L4 w przypadku zajścia w ciążę

   4. urlop wychowawczy jest płatny czy nie?

   5. "poza tym jezeli pracujesz wiecej niz 6 miesiecy to masz prawo do urlopu wychowawczego w przedziale max 3 lata" - 6 miesięcy bez L4 tak?

   Comment


   • #4
    Zamieszczone przez ania_kundzia
    istnieje prawo do dodatkowego urlopu macierzynskiego dla matki w przedziale 6 tyg (jedno dziecko)
    ania_kundzia, ekspertko a ja mam pytanie odnośnie powyższego - co to za prawo, kto może skorzystać z tego dodatkowego urlopu? Dodatkowe 6 tygodni oprócz tych 20? Bo pierwszy raz o czymś takim słyszę...

    Comment


    • #5
     toffi
     1. nie jestem pewna jak teraz przepisy wyglądają, ale wczesniej chyba było tak, że za 1 miesiac, czy pierwsze 2 tyg płaci pracodawca a potem ZUS.
     2. po pierwsze na L4 możesz max wykorzystać 180 dni, więc całej ciąży nie da rady tak przeciągnąć, a 20 tyg jest od momentu porodu.ewentualnie możesz maksymalnie 6 tygodni z macierzyńskiego wykorzystać przed planowaną datą porodu, bo po rozwiazaniu musisz byc minimum 14 tygodni na macierzynskim żeby dojsc do siebie.
     3. L4 z powodu ciąży nie różni się niczym od zwykłego L4 z powodu grypy czyli mozesz iść w każdej chwili
     4. otrzymujesz jedynie zasiłek wychowawczy i on chyba zależy od dochodu rodziny. ale w trakcie wychowawczego możesz podjąć inną pracę zarobkową.
     5.musisz być zatrudniona przez 6 miesięcy czyli np. jezeli pracujesz od 1 stycznia to już tej chwili masz prawo do wychowawczego.

     Comment


     • #6
      Ynka, http://www.monitorprawniczy.pl/index...cid=16&id=1967

      oj, ale właśnie doczytałam w necie, że 6 tyg to jest docelowo. od 2010 będzie 2 tyg dodatkowego, i dopiero w 2014 docelowe 6 tyg. oooj...muszę zbesztać pana janka, że niepełne notatki studentom podaje :P

      Comment


      • #7
       Dzięki za info I tak, koniecznie zbesztaj pana Janka, ania_kundzia

       Comment


       • #8
        A w staż zatrudnienia, tzn te 6 m-cy które sa potrzebne żeby mieć wychowawczy to L4 w ciązy się wlicza?? W sumie chyba powinno, bo będąc na zwolnieniu lekarskim jestem pracownikiem:>

        Comment


        • #9
         no tak, jak idziesz na zwolnienie to nie znaczy, że masz przerwe w naliczaniu okresu pracy.

         Comment


         • #10
          odnośnie L4 z tego co mnie wiadomo to okres L4 w ciązy płatne jest 100 %, no w dni L4 wliczane są też soboty i niedziele.

          Comment


          • #11
           Czyli tak po kolei na przykładzie od stycznia, żeby łatwo się liczyło :P

           - jest sobie osoba bezrobotna
           - 1 stycznia podejmuje pracę
           - 1 marca zachodzi w ciążę
           - 1 czerwca idzie na L4 (przyjmijmy, że zostaje 180 dni do porodu )
           - 1 grudzień poród
           - 20tygodni macierzyńskiego licząc od 1 grudnia
           - po 20 tygodniach wychowawczy ileś tam ile się da

           I teraz chodzi mi tylko o wydatki pracodawcy i wydatki ZUSu.
           Powiedz czy dobrze rozumiem, że...
           - od 1 stycznia do 1 czerwca zus za pracownika i wynagrodzenie płaci pracodawca
           - od 1 czerwca do 1 grudnia zus za pracownika płaci...??? a wynagrodzenie płaci zus?
           - macierzyńskie jak wygląda finansowo?
           - wychowawcze rozumiem, że jakiś tam zasiłek zależny od czegoś...

           I jeszcze jedno...
           Na przykładzie jak powyżej, przyjmijmy, że jest to pierwsza praca i...
           czy takie same korzyści finansowe ma osoba idąca na L4, która 1 marca zachodzi w ciążę jak osoba, która w tą ciążę zachodzi już w pierwszym miesiącu pracy?

           No i na L4 dostaje się te 100% wynagrodzenia a jeśli 3 miesiące ma się najniższą krajową a następne 3 miesiące średnią krajową to wylicza się średnią z całego okresu pracy, czy ostatnie wynagrodzenie?

           Pomęczę cię trochę, przepraszam, ale myśle, że może się to przydać nie tylko mi

           Comment


           • #12
            ja dopiszę to co wiem Toffi pracodawca płaci za pierwsze 33 dni zwolnienia, więc wynagrodzenie z ZUS-u dostajesz dopiero od ok 4 lipca, wcześniej płaci pracodawca

            Urlop macierzyński płatny 100% ale odbijają z tego na składki , bo wtedy składki tez płaci ZUS (ja np w umowie miałam 1700 zł a dostawałam ok 1100 ).

            Urlop wychowawczy jest platny jeżeli dochód nie przekracza ileś tam chyba ok 500 zł na osobę - jeżeli sie nie mylę to wtedy płacą jakieś 400- 500 zł/m-c

            Finansowo nie ma różnicy w zajściu w ciąże od razu czy po iluś tam latach
            Nie pamiętam czy srednia krajowa czy z ostatnich kilku m-cy

            Comment


            • #13
             Zamieszczone przez Aga_K
             Urlop wychowawczy jest platny jeżeli dochód nie przekracza ileś tam chyba ok 500 zł na osobę - jeżeli sie nie mylę to wtedy płacą jakieś 400- 500 zł/m-c
             Czyli przy 2 osobach pracujących to chyba nie jest realne. Chyba, że ciąża mocno mnoga

             Comment


             • #14
              przekroczenie 180 dni na zwolnieniu oznacza niezdolnośc do pracy i wtedy moze zostac przyznany zasiłek rehabilitacyjny wyplacany do dnia porodu a po urodzeniu automatycznie zaczyna się urlop macierzyński

              Comment


              • #15
               Zamieszczone przez ania_kundzia
               przekroczenie 180 dni na zwolnieniu oznacza niezdolnośc do pracy i wtedy moze zostac przyznany zasiłek rehabilitacyjny wyplacany do dnia porodu a po urodzeniu automatycznie zaczyna się urlop macierzyński
               A mogłabyś odpowiedzieć na moje pytania, które są wyżej? hih

               Comment

               Reklama Reklama Module
               Collapse

               Working...
               X