Ogłoszenie Ogłoszenie Module
Collapse
No announcement yet.
od strony papierkowej- zatrudnienie, ciąża, macierzyński itp Page Title Module
Move Usuń Collapse
X
  • Filter
  • Czas
  • Show
Clear All
Nowy post

• od strony papierkowej- zatrudnienie, ciąża, macierzyński itp

Może mi ktoś wyjaśnić jak to jest po kolei?

Chodzi mi o to ile czasu trzeba przepracować, żeby idąc na zwolnienie lekarskie (przy zajściu w ciążę) mieć wszystko 100% płatne - kto kiedy ile płaci? Chodzi mi o podział na pracodawcę i ZUS.

Później...
    Jeżeli rodzi się dziecko (lub więcej hehe) to ile czasu co nam przysługuje?

Będę wdzięczna za wyczerpujące odpowiedzi

pierwsza sprawa, że wszelkie ustalenia prawne dotyczące ciąży i urlopu macierzyńskiego dotyczą tylko stosunku o pracę, czyli umowa na czas określony lub nieokreślony. pierwsza sprawa to skuteczne powiadomienie pracodawcy o ciąży, czyli musisz przynieść zaswiadczenie o twoim odmiennym stanie i przedłożyć pracodawcy jak idziesz na L4 w związku z ciążą, to jest to tak samo płatne jak zwykłe zwolnienie lekarskie.

kolejna sprawa to inne warunki pracy dla kobiet w ciąży. Kobiet w ciąży oraz karmiących piersią nie wolno zatrudniać przy pracach uciążliwych dla zdrowia. Wykaz tych prac umieszczony jest w rozporządzeniu rady ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. chodzi o przedział godzinowy, zakaz pracy nocą, zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, dźwiganie itd. poza tym lekarz moze wypisac tobie szczegolne przeciwskazania. pracodawaca ma obowiazek zeby dostosowac warunki dla przyszłej mamy, albo na okres ciązy zmienic jej stanowisko i zakres obowiazków.

urlopy macierzyńskie
    1 dziecko - 20 tyg
    bliźniaki - 31 tyg
    trojaczki - 33 tyg
    czworaczki - 35 tyg
    pięciraczki i więcej - 37 tyg.

urlop macierzynki rozpoczyna się w dniu rozwiązania ciąży. co najmniej 2 tyg, urlopu macierzynskiego możez wykorzystac przed porodem. po porodzie pracownica musi wykorzystać co najmniej 14 tyg urlopu macierzyńskiego. z pozostałej części moze skorzystac tata ale w sumie musi być w przypadku jednego dziecka 20 tygodni sprawowana bezpośredni opieka nad dzieckiem przez jednego z rodziców. zarówno ojcu i matce na urlopie macierzynskim przysługuje zasiłek macierzynski
    istnieje prawo do dodatkowego urlopu macierzynskiego dla matki w przedziale 6 tyg (jedno dziecko) i 8 tyg (wiecej niz jedno dziecko). oprócz tego jeszcze tata ma prawo do tzw. urlopu ojcowskiego w przedziale 2 tyg, ale nie później niż do ukonczenia przez dziecko 12 msc.

poza tym jezeli pracujesz wiecej niz 6 miesiecy to masz prawo do urlopu wychowawczego w przedziale max 3 lata ale nie dłuzej niż do ukonczenia przez dziecko 4 lat.

Comment

ulala widzę, że ktoś tu się zna

To powiedz mi jeszcze....

1. "jak idziesz na L4 w związku z ciążą, to jest to tak samo płatne jak zwykłe zwolnienie lekarskie." - płaci to pracodawca czy ZUS?

2. "urlop macierzynki rozpoczyna się w dniu rozwiązania ciąży. co najmniej 2 tyg, urlopu macierzynskiego możez wykorzystac przed porodem. po porodzie pracownica musi wykorzystać co najmniej 14 tyg urlopu macierzyńskiego." - jeżeli przykładowo od momentu zajścia w ciążę biorę L4 do samego porodu to mam te 20 tygodniu od momentu porodu tak?

3. ile czasu trzeba być zatrudnionym, żeby iść na L4 w przypadku zajścia w ciążę

4. urlop wychowawczy jest płatny czy nie?

5. "poza tym jezeli pracujesz wiecej niz 6 miesiecy to masz prawo do urlopu wychowawczego w przedziale max 3 lata" - 6 miesięcy bez L4 tak?

Comment

Zamieszczone przez ania_kundzia
        istnieje prawo do dodatkowego urlopu macierzynskiego dla matki w przedziale 6 tyg (jedno dziecko)
        ania_kundzia, ekspertko a ja mam pytanie odnośnie powyższego - co to za prawo, kto może skorzystać z tego dodatkowego urlopu? Dodatkowe 6 tygodni oprócz tych 20? Bo pierwszy raz o czymś takim słyszę...

Comment

toffi
          1. nie jestem pewna jak teraz przepisy wyglądają, ale wczesniej chyba było tak, że za 1 miesiac, czy pierwsze 2 tyg płaci pracodawca a potem ZUS.
          2. po pierwsze na L4 możesz max wykorzystać 180 dni, więc całej ciąży nie da rady tak przeciągnąć, a 20 tyg jest od momentu porodu.ewentualnie możesz maksymalnie 6 tygodni z macierzyńskiego wykorzystać przed planowaną datą porodu, bo po rozwiazaniu musisz byc minimum 14 tygodni na macierzynskim żeby dojsc do siebie.
          3. L4 z powodu ciąży nie różni się niczym od zwykłego L4 z powodu grypy czyli mozesz iść w każdej chwili
          4. otrzymujesz jedynie zasiłek wychowawczy i on chyba zależy od dochodu rodziny. ale w trakcie wychowawczego możesz podjąć inną pracę zarobkową.
          5.musisz być zatrudniona przez 6 miesięcy czyli np. jezeli pracujesz od 1 stycznia to już tej chwili masz prawo do wychowawczego.

Comment

Ynka, http://www.monitorprawniczy.pl/index...cid=16&id=1967

oj, ale właśnie doczytałam w necie, że 6 tyg to jest docelowo. od 2010 będzie 2 tyg dodatkowego, i dopiero w 2014 docelowe 6 tyg. oooj...muszę zbesztać pana janka, że niepełne notatki studentom podaje :P

Comment

Dzięki za info I tak, koniecznie zbesztaj pana Janka, ania_kundzia

Comment

A w staż zatrudnienia, tzn te 6 m-cy które sa potrzebne żeby mieć wychowawczy to L4 w ciązy się wlicza?? W sumie chyba powinno, bo będąc na zwolnieniu lekarskim jestem pracownikiem:>

Comment

no tak, jak idziesz na zwolnienie to nie znaczy, że masz przerwe w naliczaniu okresu pracy.

Comment

odnośnie L4 z tego co mnie wiadomo to okres L4 w ciązy płatne jest 100 %, no w dni L4 wliczane są też soboty i niedziele.

Comment

Czyli tak po kolei na przykładzie od stycznia, żeby łatwo się liczyło :P

- jest sobie osoba bezrobotna
                      - 1 stycznia podejmuje pracę
                      - 1 marca zachodzi w ciążę
                      - 1 czerwca idzie na L4 (przyjmijmy, że zostaje 180 dni do porodu )
                      - 1 grudzień poród
                      - 20tygodni macierzyńskiego licząc od 1 grudnia
                      - po 20 tygodniach wychowawczy ileś tam ile się da

I teraz chodzi mi tylko o wydatki pracodawcy i wydatki ZUSu.
                      Powiedz czy dobrze rozumiem, że...
                      - od 1 stycznia do 1 czerwca zus za pracownika i wynagrodzenie płaci pracodawca
                      - od 1 czerwca do 1 grudnia zus za pracownika płaci...??? a wynagrodzenie płaci zus?
                      - macierzyńskie jak wygląda finansowo?
                      - wychowawcze rozumiem, że jakiś tam zasiłek zależny od czegoś...

I jeszcze jedno...
                      Na przykładzie jak powyżej, przyjmijmy, że jest to pierwsza praca i...
                      czy takie same korzyści finansowe ma osoba idąca na L4, która 1 marca zachodzi w ciążę jak osoba, która w tą ciążę zachodzi już w pierwszym miesiącu pracy?

No i na L4 dostaje się te 100% wynagrodzenia a jeśli 3 miesiące ma się najniższą krajową a następne 3 miesiące średnią krajową to wylicza się średnią z całego okresu pracy, czy ostatnie wynagrodzenie?

Pomęczę cię trochę, przepraszam, ale myśle, że może się to przydać nie tylko mi

Comment

ja dopiszę to co wiem Toffi pracodawca płaci za pierwsze 33 dni zwolnienia, więc wynagrodzenie z ZUS-u dostajesz dopiero od ok 4 lipca, wcześniej płaci pracodawca

Urlop macierzyński płatny 100% ale odbijają z tego na składki , bo wtedy składki tez płaci ZUS (ja np w umowie miałam 1700 zł a dostawałam ok 1100 ).

Urlop wychowawczy jest platny jeżeli dochód nie przekracza ileś tam chyba ok 500 zł na osobę - jeżeli sie nie mylę to wtedy płacą jakieś 400- 500 zł/m-c

Finansowo nie ma różnicy w zajściu w ciąże od razu czy po iluś tam latach
                        Nie pamiętam czy srednia krajowa czy z ostatnich kilku m-cy

Comment

Zamieszczone przez Aga_K
                          Urlop wychowawczy jest platny jeżeli dochód nie przekracza ileś tam chyba ok 500 zł na osobę - jeżeli sie nie mylę to wtedy płacą jakieś 400- 500 zł/m-c
                          Czyli przy 2 osobach pracujących to chyba nie jest realne. Chyba, że ciąża mocno mnoga

Comment

przekroczenie 180 dni na zwolnieniu oznacza niezdolnośc do pracy i wtedy moze zostac przyznany zasiłek rehabilitacyjny wyplacany do dnia porodu a po urodzeniu automatycznie zaczyna się urlop macierzyński

Comment

Zamieszczone przez ania_kundzia
                              przekroczenie 180 dni na zwolnieniu oznacza niezdolnośc do pracy i wtedy moze zostac przyznany zasiłek rehabilitacyjny wyplacany do dnia porodu a po urodzeniu automatycznie zaczyna się urlop macierzyński
                              A mogłabyś odpowiedzieć na moje pytania, które są wyżej? hih

Comment

Reklama Reklama Module
                              Collapse

Working...
                              X